Om staben

Sundheds-It varetager en vifte af opgaver inden for anvendelse af sundheds it-systemer. Dette indebærer også optimering og digitalisering af arbejdsgange ved hjælp af nyeste teknologiske muligheder. Staben indgår i tæt samarbejde med hospitalets øvrige afdelinger samt andre hospitaler i regionen.

Sundheds-It beskæftiger sig i øvrigt med implementering af nye elektroniske løsninger, der har relevans for den kliniske hverdag.

For at sikre nærhed til klinikken er Sundheds-It repræsenteret med fysisk placering både på Regionshospitalet Viborg og Regionshospitalet Silkeborg.

Ledelse

Keld Bolby

Sundheds-IT chef


Telefon: 51 24 50 48
keld.bolby@midt.rm.dk

Else Lund

Leder


Telefon: 78 44 13 21
else.lund@midt.rm.dk

Medarbejdere

Bitten Kjærsgaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 24
bitten.kjaersgaard@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • MedCom standarder.

Christoffer Sand Amtoft

Datakonsulent


Telefon: 78 44 13 66
chramt@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Dataunderstøttelse
  • BI-portalen og "Midt i Tal".
  •  

Gurli Jakobsen

Sundheds-It konsulent


Mobil: 29 10 14 66
gurli.jakobsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking
  • Klinisk logistik.

Hanne Rask

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 23
hanne.rask@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Medicinmodul
  • FMK
  • Rekv./Svar
  • BSK.

Heidi Zahl Østergaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 27
Mobil: 20 32 73 02
heidiost@rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Registrering
  • Digital Post
  • SurveyXact
  • X-Flow
  • Audionote.

Kent Würtz

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 26
kenwur@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • MUSE EKG
  • Follow-me print
  • RM Sterilflow
  • Projekter.

Kristina Bodh Kildevæld

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 36
krkild@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking
  • Digital Post
  • PAS - Registrering.

Kristine Bugge Hæstrup

Sundheds-It konsulent

Sundheds-IT_Kristine-Bugge-Hæstrup_DSC5819_hjemmeside.jpg

Telefon: 51 14 63 61
krhaes@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Robotter
  • Digital transformation.

Mette Larsen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 64 
Mobil: 29 37 98 58
mette.larsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk logistik
  • Service logistik.

Morten Jul Kristensen

Sundheds-It konsulent


Mobil: 61 22 05 59
MORKRE@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Mobilitet.

Morten Beyer Lindhard

Datakonsulent

MortenBeyer

Mobil: 24 61 61 81
morlin@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Dataunderstøttelse
  • BI-portalen og "Midt i Tal".

Morten Sode

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 62
morten.sode@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Rekv./svar
  • Mobilitet
  • Covid-19 vaccinationer/test.

Pernille Schlosser Mikkelsen

Sundheds-It konsulent

På barsel


Telefon: 78 44 13 61
PERMIL@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Sterilflow.

Sinne Nordborg

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 65
sinne.nordborg@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Supporttelefon
  • BSK
  • ESDH
  • KABA.

Sonja Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 07
sonja.pedersen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Registrering.

Teresa Ervolder

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 04
teresa.ervolder@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking
  • FMK.

Tina Meier Wissing

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 02
tina.meier.wissing@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Projekter.

Torben Friis Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 63
tobpee@rm.dk

Arbejdsområder:

  • RPA
  • PC-udstyr.

Zahra Partovi Nasr

Sundheds-It konsulent

Mobil: 29 60 67 07
zahpar@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Sterilflow
  • Service Logistik
  • Covid-19 vaccinationer/test

Kontakt

Telefon

  • 78 44 13 20
Send e-mail til Sundheds-It

Adresse

Sundheds-It
Administrationen
Toldbodgade 12M, etage 3
8800 Viborg